Ajankohtaista

Suomalaisratsukot valittu UB Horse Show’n kansainvälisiin luokkiin

10.10.2013

Sveitsissä asuva Anna-Julia Kontio avaa suomalaisittain esteratsastuksen maailmancupin kauden Oslossa, Norjassa ensi sunnuntaina. Oslossa on kauden ensimmäinen yhteensä yhdestätoista halleissa kilpailtavista mc-osakilpailuista. Kausi huipentuu huhtikuussa finaaliin Lyonissa, Ranskassa, johon kokoontuvat eri liigojen parhaat ratsastajat. Länsi-Euroopan liigasta, johon Suomi kuuluu, pääsee finaaliin 18 ratsastajaa.

Helsinki International UB Horse Show’ssa kilpaillaan kauden toisessa osakilpailussa heti viikkoa myöhemmin eli 20. lokakuuta. Kotikilpailuissa mc-luokkaan saa osallistua kuusi suomalaisratsukkoa. Suomea kilpailussa edustavat mc-tasolla Kontion lisäksi Niclas Aromaa, Kaarlo Kovács, Satu Liukkonen ja Maiju Mallat.

Kouluratsastuksen kansainvälisissä luokissa kilpailee Hartwall Areenassa lähes koko Suomen EM-joukkue, sillä mukana ovat Henri Ruoste, Mikaela Lindh, Stella Hagelstam ja Alexandra Malmström sekä Englannista saapuva Linnea Grünn.

Yhteensä UB Horse Show’n kansainvälisissä gp-tason esteluokissa kilpailee 15 suomalaisratsastajaa. Muissa luokissa on mukana yhteensä 210 suomalaisratsastajaa. Yhteensä nelipäiväisessä tapahtumassa on mukana noin 270 ratsastajaa, jotka edustavat 24 maata.

Esteratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liiga 2013-14

Longines FEI World Cup™ Jumping 2013/2014
1. Oslo, Norja 10.-13.10.2013   
2. Helsinki, Suomi 17.-20.10.2013
3. Verona, Italia 7.-10.11.2013
4. Stuttgart, Saksa 13.-17.11.2013
5. Lontoo, Iso-Britannia 17.-23.12.2013
6. Mechelen, Belgia 26.-30.12.2013
7. Leipzig, Saksa 16.-19.1.2014
8. Zürich, Sveitsi 24.-26.1.2014
9. Bordeaux, Ranska 7.-9.2.2014
10. Göteborg, Ruotsi 27.2.-2.3.2014
11. 's-Hertogenbosch, Alankomaat 20.-23.3.2014
Maailmancupin finaali, Lyon, Ranska  17.-21.4.2014

Pisteet otetaan huomioon enintään 6 osakilpailusta, joissa kussakin pisteitä saa 16 parasta ratsastajaa. Liigasta 18 parasta saa paikan finaaliin, missä mukana ovat myös muiden liigojen ratsastajat.

Helsingin Longines FEI World Cup™ -osakilpailu kilpaillaan sunnuntaina 20.10. noin klo 16.00 alkaen. Luokkaan saa osallistua enintään 40 ratsukkoa, joista suomalaisia saa olla enintään kuusi.

Ratsukot hyppäävä 160 cm korkean perusradan, johon kuuluu noin 12 estettä. Virheettömästi hypänneet ratsukot jatkavat uusintaan. Uusintarata on perusrataa lyhyempi, ja ratsukoiden sijoitus perustuu sen virhepisteisiin ja aikaan. Uusinnan ulkopuolelle jääneiden ratsukoiden sijoitukset perustuvat perusradan virhepisteisiin ja aikaan. Luokassa on jaossa 120 000 euroa palkintorahaa.

Lisätietoawww.fei.org/fei/events/world-cups/jumping
Sarjan säännöt: LINKKI

Helsinki International UB Horse Show 17.-20.10. Hartwall Areenalla, Suomen joukkueet
Esteratsastuksen CSI5-W, maailmancupin osakilpailu ja Grand Prix -taso
Niclas Aromaa – Cascall, Elba, Luzia
Anna-Julia Kontio – Fardon, Landliebste
Kaarlo Kovács – Agropoint Cassius
Satu Liukkonen – Celestine
Maiju Mallat – Armani The Gun Ch, Clear Round II, Quarterman

Kansainvälinen esteratsastus, ei maailmancupin osakilpailu
Sanna Backlund - Wiseguy
Emma Broända - Mb's Ragna
Marina Ehrnrooth - Valdina
Mikael Forstén - Isaac du Jonquet
Janna Jensen - Wallstreet
Mari Levänen - Tikarette
Sebastian Numminen - Cue Channa, Elektra F
Lotta-Riikka Rintamäki - Cosma Shiva, FIM Fräulein Smilla
Rosa Ruutsalo - Whisper As
Jessica Timgren - Corella, Vaillant

Kansainvälinen kouluratsastus, Grand Prix -taso
Linnea Grünn – Niklas
Stella Hagelstam – Soraya II
Mikaela Lindh – Skovlunds Más Guapo
Alexandra Malmström – Md Waterford II
Henri Ruoste – Vivace

Kansallinen kouluratsastus
Lähitapiola Small Tour Dressage Kür Final
Nina Dunder - Goliaf
Maria Pyykkönen – Zelle
Jasmin Sikström - Suriano N.R.
Mikaela Soratie - Rivendell 2646
Ella Tanhuanpää - Eliko

Täydet osallistujalistat päivittyvät tapahtuman kotisivuille. Ohjelma, uutiset, lähtölistat, tulokset ym:www.helsinkihorseshow.fi
Kansainväliset esteratsastajien osallistujalista: LINKKI
Kansainvälisten kouluratsastajien osallistujalista: LINKKI