Ajankohtaista

Scott Brash uransa ensimmäiseen mc-voittoon Oslossa

13.10.2013

Kauden ensimmäisessä esteratsastuksen maailmancupissa Oslossa, Norjassa nähtiin draamaa alusta loppuun. 40 ratsukkoa lähti 160 cm perusradalle, ja luokan alkuvaiheessa nähtiin hieman yllättäen useita virheettömiä suorituksia vähemmän tunnettujen ratsukoiden tekemänä. Kun kilpailun puolivälin jälkeen starttasivat maailmanlistan kärkinimet, nähtiinkin nollien sijaan pudotuksia ja jopa keskeytyksiä, kun mm. maailmanlistan ykkönen Christian Ahlmann ja Euroopan mestari Roger-Yves Bost jättivät runsaiden virhepisteiden vuoksi radan kesken.

Uusintaan lähti lopulta yhdeksän ratsukkoa edustaen yhdeksää maata. Ensimmäisen nollasuorituksen uusinnassa teki kreikkalainen Athina Onassis de Miranda AD Camille Z:lla. Myös isäntämaan Geir Gulliksen oli vedossa Edesa S Banjanilla nopeahkolla nollalla. Varsinainen taistelu voitosta alkoi, kun Marcus Ehning hyppäsi radan Copin van de Broylla ajassa 37,72 sekuntia. Olympiakultamitalisti Steve Guerdat pisti ajan paremmaksi Nino des Buissonnetsilla (36,52), mutta puisteli päätään poistuessaan radalta. Guerdat tiesi ajan olevan lyötävissä, varsinkin kun viimeisenä uusintaan lähti Oslo Grand Prix -voittaja Scott Brash.

Scott Brash ja Hello Sanctos voittivat ensimmäisen Longines FEI World Cupin Oslossa. Kuva FEI.

Skottia ja Hello Sanctosia jouduttiin kuitenkin odottelemaan radalle hyvä tovi, sillä suitsien turparemmi hajosi verryttelyssä. Lainaremmin luovutti norjalainen Gulliksen, ja Brash lähti viivytyksestä huolimatta tyynen rauhallisen näköisenä radalle. Yksi tämän hetken menestyneimmistä ratsukoista laukkasi uusintaradan virheittä ja jopa yli kaksi sekuntia Guerdat’a nopeammin vieden kauden maailmancupin avauksen nimiinsä. Mc-voitto oli hänelle uran ensimmäinen. Seuraavan kerran Brash ja Guerdat ottavat mittaa toisistaan, ja muista, Helsingissä viikon kuluttua.

Anna-Julia Kontio hyppäsi Fardonilla perusradan neljällä pudotuksella ja sijoittui 31. tilalle. Ensimmäinen pudotus tuli kolmoissarjan a-osalta. Ratsukko hyppäsi lauantaina Grand Prix –radan virheittä ja sijoittui 13. tilalle. Myös Kontio kisaa kotiyleisönsä edessä areenalla ensi viikolla.

Seuraava osakilpailu on siis Helsinki International UB Horse Show’ssa Hartwall Areenassa ensi sunnuntaina 20.10. klo 16.00. Lisätietoja: www.helsinkihorseshow.fi.

Esteratsastustuloksia 13.10.
CSI5*-W Oslo, Norja

Länsi-Euroopan liigan maailmancupin 1. osakilpailu, lähti 40, sijoittui 12.1) Scott Brash - Hello Sanctos, GBR 0-0/34.29
2) Steve Guerdat - Nino des Buissonnets, SUI 0-0/36.52
3) Marcus Ehning - Copin van de Broy, GER 0-0/37.72
4) Luciana Diniz - Winningmood, POR 0-0/39.00
5) Geir Gulliksen - Edesa S Banjan, NOR 0-0/39.64
6) Edwina Tops-Alexander - Ego van Orti, AUS 0-0/44.57
7) Athina Onassis de Miranda - AD Camille Z, GRE 0-0/46.55
8) Marlon Modolo Zanotelli - Clouwni, BRA 0-4/39.27
9) Frank Schuttert - Winchester HS, NED 0-8/44.17
10) Angelica Augustsson - Mic Mac du Tillard, SWE 4/69.21
11) Pius Schwizer - Picsou du Chene, SUI 4/71.27
12) Simon Delestre - Valentino Velvet, FRA 4/73.18
… 31) Anna-Julia Kontio - Fardon, FIN 16/77.31

Täydet tulokset: LINKKI
Järjestäjä: http://oslohorseshow.com/

Tilanne maailmancupin Länsi-Euroopan liigan ensimmäisen osakilpailun jälkeen
1) Scott Brash, GBR 20 pistettä
2) Steve Guerdat, SUI 17
3) Marcus Ehning, GER 15
4) Luciana Diniz, POR 13
5) Geir Gulliksen, NOR 12
6) Edwina Tops-Alexander, AUS 11
7) Athina Onassis de Miranda, GRE 10
8) Marlon Modolo Zanotelli, BRA 9
9) Frank Schuttert, NED 8
10) Angelica Augustsson, SWE 7
11) Pius Schwizer, SUI 6
12) Simon Delestre, FRA 5
13) Gerco Schröder, NED 4
14) Kevin Staut, FRA 3
15) Maikel van der Vleuten, NED 2
16) Juan Carlos Garcia, ITA 1

Esteratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liiga 2013-14
Longines FEI World Cup™ Jumping 2013/2014

1. Oslo, Norja 10.-13.10.2013   
2. Helsinki, Suomi 17.-20.10.2013
3. Verona, Italia 7.-10.11.2013
4. Stuttgart, Saksa 13.-17.11.2013
5. Lontoo, Iso-Britannia 17.-23.12.2013
6. Mechelen, Belgia 26.-30.12.2013
7. Leipzig, Saksa 16.-19.1.2014
8. Zürich, Sveitsi 24.-26.1.2014
9. Bordeaux, Ranska 7.-9.2.2014
10. Göteborg, Ruotsi 27.2.-2.3.2014
11. 's-Hertogenbosch, Alankomaat 20.-23.3.2014
Maailmancupin finaali, Lyon, Ranska  17.-21.4.2014

Pisteet otetaan huomioon enintään 6 osakilpailusta, joissa kussakin pisteitä saa 16 parasta ratsastajaa. Liigasta 18 parasta saa paikan finaaliin, missä mukana ovat myös muiden liigojen ratsastajat.

Lisätietoa: www.fei.org/fei/events/world-cups/jumping
Sarjan säännöt: LINKKI