Ajankohtaista

Saksan Christian Ahlmann nopein Veronan mc-esteillä

18.11.2013

Täysi tusina ratsukoita selvitti esteratsastuksen maailmancupin 160 cm:n perusradan Veronassa sunnuntaina virheittä lunastaen lipun uusintaan, jossa Länsi-Euroopan liigan kolmannen osakilpailun voitosta käytiin tiukka kamppailu.

Kotiyleisön tunnelma kohosi kattoon, kun ensimmäisenä uusintaan lähtenyt Luca Maria Moneta selvitti radan Neptune Brecourtillaan virheittä ja kovassa ajassa 44.93 sekuntia. Ratsastaja oli vuosi sitten Veronassa toinen.

Christian Ahlmann ja hänen avopuolisonsa Judy Ann Melchiorin ratsu Aragon Z olivat Veronan parhaat. Kuva FEI.

Vauhdin kasvaessa myös riskimarginaali kohoaa, ja peräperään ratsukot saivat joko yliaikaa tai kovan ajan ja pudotuksen, kunnes Saksan Christian Ahlmann, vuoden 2011 finaalivoittaja, käänsi Aragon Z:lla hurjan kurvin toiseksi viimeiselle esteelle lyöden italiaanon ajassa 0,55 sekunnilla.

Viimeisenä radalle lähtenyt Ison-BritannianScott Brash onnistui kiilaamaan kärkikaksikon väliin jääden ratsullaan Bon Ami Ahlmannista vain yhdeksän sekunnin sadasosaa. Kauden ensimmäisen osakilpailun Oslossa voittanut skotlantilaismies nousi sijoituksellaan länsiliigan kärkeen ennen Sveitsin Steve Guerdat’ta ja Portugalin Luciana Diniziä.

Suomen Maiju Mallat sai ratsullaan Armani the Gun CH kolme pudotusta, yhden ensimmäisellä esteellä, toisen kolmoissarjan ensimmäisellä osalla ja kolmannen viimeisellä esteellä, ja ratsukko päätyi tuloslistalla 35:nneksi. Helsingin osakilpailussa kolme viikkoa sitten kaksikko oli samalla virhepistemäärällä 31. tilalla.

Mallatille kaksi sijoitusta maailmanlistaluokissa lauantaina

Mallat oli Veronassa lauantaina ratsulla Quarterman kahdestoista 150-tason aikaratsastuksessa sekä yhdeksäs Armani The Gunin kanssa 145: cm:n aikaluokassa. Molemmista sijoituksista sai maailmanlistapisteitä.

Esteratsastustuloksia CSI5*-W Verona, Italia 10.11.Esteratsastuksen Länsi-Euroopan liigan maailmancupin 3. osakilpailu,
160 cm perusrata ja uusinta lähti 40, sijoittui 12.1) Christian Ahlmann - Aragon Z, GER 0-0/44.38
2) Scott Brash - Ursula XII, GBR 0-0/44.47
3) Luca Maria Moneta - Neptune Brecourt, ITA 0-0/44.93
… 35) Maiju Mallat - Armani the Gun CH, FIN 12/72.36
Täydet tulokset: LINKKI

Tilanne maailmancupin Länsi-Euroopan liigassa Veronan jälkeen1) Scott Brash GBR 41
2) Steve Guerdat SUI 34
3) Luciana Diniz POR 30
4) Patrice Delaveau FRA 23
5) Marcus Ehning GER 23
6) Simon Delestre FRA 22
7) Edwina Tops-Alexander AUS
8) Christian Ahlmann GER 20
9) Maikel van der Vleuten NED 20
10) Pius Schwizer SUI 19
Sarjataulukko: LINKKI

Pisteet otetaan huomioon enintään 6 osakilpailusta, joissa kussakin pisteitä saa 16 parasta ratsastajaa. Liigasta 18 parasta saa paikan finaaliin, missä mukana ovat myös muiden liigojen ratsastajat.

Esteratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liiga 2013-14
Longines FEI World Cup™ Jumping 2013/2014, jäljellä olevat osakilpailut + finaali

4. Stuttgart, Saksa 13.-17.11.2013
5. Lontoo, Iso-Britannia 17.-23.12.2013
6. Mechelen, Belgia 26.-30.12.2013
7. Leipzig, Saksa 16.-19.1.2014
8. Zürich, Sveitsi 24.-26.1.2014
9. Bordeaux, Ranska 7.-9.2.2014
10. Göteborg, Ruotsi 27.2.-2.3.2014
11. 's-Hertogenbosch, Alankomaat 20.-23.3.2014
Maailmancupin finaali, Lyon, Ranska 17.-21.4.2014

Järjestäjä: http://www.jumpingverona.it/
Tulospalvelu: http://eventcontent.hippoonline.de/845/845zeitplanENG.htm?style=longines