Ajankohtaista

Hans-Dieter Dreherille maailmancupin voitto Stuttgartissa

18.11.2013

Kauden neljännessä esteratsastuksen maailmancupin osakilpailussa, Stuttagartin German Mastersissa, saatiin saksalaisvoittaja, kun Hans-Dieter Dreher orilla Embassy II onnistui uusinnassa parhaiten. Maailmancupin voitto on Dreherille toinen.

Saksalainen Hans-Dieter Dreher otti uransa toisen maailmancupin voiton kotiyleisön edessä hevosella Ambassy II. Helsingissä Dreher oli samalla hevosella 11. saatuaan perusradalta yhden pudotuksen. Kuva FEI.

Vauhdikkaasti uusinnassa ratsastanut Steve Guerdat jäi kolmannen kerran toiselle tilalle tällä kaudella. Sveitsiläinen oli 1,1 sekuntia Dreheriä hitaampi. Myös viimeisenä uusintaradalle lähtenyt legenda Ludger Beerbaum oli Chamanilla hyvästä yrityksestä huolimatta kärkeä hitaampi, ja joutui tyytymään kolmanteen tilaan.

Maiju Mallatille kaksi pudotusta

Maiju Mallat lähti maailmancupradalle kokeneella 16-vuotiaalla Urleven van de Hellellä. Ratsukko sai perusradalla kaksi pudotusta. Ensimmäinen tuli kolmoissarjan a-osalta ja toinen radan viimeiseltä, kolmanneltatoista esteeltä. Ratsukko sijoittui 24. tilalle.

-Olen hevoseen älyttömän tyytyväinen. Se taisteli ihan mielettömästi. Se oli vähän jäykkä ennen Stuttgartia, mutta en halunnut hypätä vasta tälle tasolle nousseella Armani The Gunilla kolmatta perättäistä tosi-isoa rataa. Se hyppäsi täällä pienempää linjaa, Mallat kertoi radan jälkeen.

Ensimmäinen pudotus oli seurausta hevoselle hankalasta tehtävästä, jossa kolmoissarjalle lähestymisessä piti valita kuuden tai seitsemän laukka-askeleen väliltä.

-Kuusi olisi ollut meille todella etenevä, ja kun en saanut sujuvaa hyppyä edelliselle okserille, valitsin seitsemän laukka-askelta. Urlevenillä ei vaan voima riittänyt ponnistuksessa läheltä estettä.

-Viimeiselläkin esteellä olin vähän lähellä. En niin lähellä, etteikö hevonen olisi voinut hypätä puhtaasti, mutta tällä tasolla se kymmenenkin senttiä voi jo olla liikaa. Okseri oli todella iso.

-Tuolle viimeisen esteen pudotukselle minun on pakko tehdä jotain. Lupasinkin jo Minnalle (hevosenhoitajalle) 50 euroa jokaisesta viimeisen esteen pudotuksesta tästä eteenpäin, maailmancup- ja gp-radoilta useaan kertaan juuri viimeisen esteen pudottanut Mallat manasi.

Yhdeksän ratsukkoa neljästäkymmenestä jatkoi uusintaradalle hypättyään perusradan virhepisteittä. Maailmacupin sarjakärjessä ollut Scott Brash jäi Ursula XII:lla pudotuksen vuoksi uusinnasta, samoin Helsingin osakilpailuvoittaja Patrice Delaveau Orient Express HDC:lla. Sarjan ykköstilalle nousi kakkostiloja napsinut Guerdat. Seuraavaan mc-osakilpailuun, Lontoon Olympiaan juuri ennen joulua, ei ole nimetty suomalaisratsastajaa.

Esteratsastustuloksia 17.11.
CSI5*-W Stuttgart German Masters, Saksa
Esteratsastuksen Länsi-Euroopan liigan maailmancupin 4. osakilpailu,
160 cm perusrata ja uusinta, lähti 40, sijoittui 12.
1) Hans-Dieter Dreher/Embassy II, GER 0-0/36.27
2) Steve Guerdat/Nino des Buissonnets, SUI 0-0/37.37
3) Ludger Beerbaum/Chaman, GER 0-0/37.74
4) Marcus Ehning/Cornado NRW, GER 0-0/38.21
5) Billy Twomey/Tinka's Serenade, IRL 0-0/38.67
…24) Maiju Mallat - Urleven van de Helle, FIN 8/67.66

Täydet tulokset:LINKKI

Tilanne maailmancupin Länsi-Euroopan liigassa Stuttgartin jälkeen
1) Steve Guerdat SUI 51 pistettä
2) Scott Brash GBR 41
3) Marcus Ehning GER 36
4) Luciana Diniz POR 32
5) Edwina Tops-Alexander AUS 32
6) Hans-Dieter Dreher GER 26
7) Patrice Delaveau FRA 23
8) Simon Delestre FRA 22
9) Christian Ahlmann GER 20
10) Maikel van der Vleuten NED 20
Sarjataulukko:LINKKI.

Pisteet otetaan huomioon enintään 6 osakilpailusta, joissa kussakin pisteitä saa 16 parasta ratsastajaa. Liigasta 18 parasta saa paikan finaaliin, missä mukana ovat myös muiden liigojen ratsastajat.

Esteratsastuksen maailmancup, Länsi-Euroopan liiga 2013-14
Longines FEI World Cup™ Jumping 2013/2014, jäljellä olevat osakilpailut + finaali
5. Lontoo, Iso-Britannia 17.-23.12.2013
6. Mechelen, Belgia 26.-30.12.2013
7. Leipzig, Saksa 16.-19.1.2014
8. Zürich, Sveitsi 24.-26.1.2014
9. Bordeaux, Ranska 7.-9.2.2014
10. Göteborg, Ruotsi 27.2.-2.3.2014
11. 's-Hertogenbosch, Alankomaat 20.-23.3.2014
Maailmancupin finaali, Lyon, Ranska 17.-21.4.2014