Ajankohtaista

CSI5*-W Kansainvälinen ratsastajalista 20.10.

20.10.2014

Australia
TOPS ALEXANDER, Edwina

Fair Light van´t Heike, Old Chap Tame, Questina
Toinen GP Shanghai, masters Antwerp, neljäs GP Madrid, viides GP Cannes.MM-nelonen 2006, yhdeksäs Peking 2008, kaksi kertaa Global Champions Tourin sarjavoittaja.

Itävalta
SAURUGG, Markus

Texas I, What Ever

Brasilia
MODOLO ZANOTELLI, Marlon

Extra van Essene, Nenuphar'jac, Vera

Valko-Venäjä
KRYNA, Maxim

Challenger 37, Clooney 26, Rapide Umorkus

Belgia
WATHELET, Gregory

Conrad de Hus, Riesling du Monselet, Vipreska de la Falize
Ranking 10.GP-voitto Mons Ghlinissä, toinen Doha  ja viides Lummen ja Basel 5*, voitto Aachenin ja toinen sija La Baulen Nations Cupeissa. Kaksinkertainen MM- ja EM- ja olympiaratsastaja.

VAN PAESSCHEN, Constant
Citizenguard Cadjanine Z, Citizenguard Million Dreams, Diamanthina van T Ruytershof

Viro
KIVISILD, Tiit

Cinnamon, Sullivan

KLETTENBERG, Gunnar
Lance S, Ulrike R

KLETTENBERG, Kertu
Ulrike R

Suomi
KONTIO, Anna-Julia

Fardon, Equilibre du Tilleul
MM-ratsastaja

LIUKKONEN, Satu
Celestine, Gurra Hop, Spartan IM
MM-ratsastaja

TIMGREN, Jessica
Vaillant, Walk On
MM-ratsastaja

NUMMINEN, Sebastian
Cue Channa, Elektra F
Kaksi kansainvälistä GP-voittoa uran aikana, Drammen ja Lissabon.

EHRNROOTH, Marina
Evli Luikka, Valdina
Voitti GP-sarjan loppukilpailun pääpalkinnon.

MÄENTAUSTA, Mikko
Eternety D, Quenaro
Nations Cup -ratsastaja

PALIN, Linda
Carolus
Voitti paikan Ypäjän karsintakilpailun kautta!

RINTAMÄKI, Lotta-Riikka
Cosma Shiva
Nations Cup -ratsastaja

Ranska
STAUT, Kevin

Ayade de Septon Et HDC, Estoy Aqui De Muze HDC, For Joy van't Zorgvliet HDC
Ranking 6.GP-voitot Pariisi ja ´s-Hertogenbosch 5*, voitot Rotterdamin ja La Baulen Nations Cupeissa
Vuoden 2009 Euroopan mestari, MM-joukkuehopeaa Caenissa ja Lexingtonissa, EM-joukkuehopeaa Madridissa 2011.

FONTANELLE, Alexandre
Prime Time des Vagues, Rosette du Vivier

Saksa
AHLMANN, Christian

Aragon Z, Cornado II, Lorena
GP-voitot Aachenissa ja Valkenswaardissa 5*, kolmas Zurichin maailmancupissa. Kolmas Rotterdamin Nations Cupissa.
Olympiajoukkuepronssia 2004, MM-joukkuepronssia 2006, Euroopan mestari 2003, kaksi EM-joukkuekultaa ja kaksi EM-joukkuehopeaa, maailmancupin finaalin voitto 2011.

DEUSSER, Daniel
Air Pia VGZ, First Class van Eeckelghem, Fyloe vh Claeyssenhof
Ranking 8.GP-kakkonen Treffen ja Rotterdam 5*, kolmas Nations Cupeissa Rotterdamissa ja Roomassa
Maailmancupin finaalin voittaja 2014, toinen 2007, MM-kuutonen 2014, EM-viitonen ja joukkuehopeamitalisti 2013, Saksan mestari 2013 ja 2014.

KUTSCHER, Marco
Balermo , Coco II, Cornet's Cristallo
Toinen GP ´s-Hertogenbosch ja Hagen, toinen Nations Cupissa Hicksteadissa ja kolmas Roomassa.
Olympia- ja joukkuepronssia 2004, Euroopan mestaruus ja joukkuekulta 2005, EM-joukkuekultaa 2011, neljäs maailmancupin finaalissa 2011, Saksan mestari 2003.

MICHAELS - BEERBAUM, Meredith
Atlanta 541, Fibonacci 17, Malou
Falsterbon Nations Cupin voitto, viides GP Treffen, 18. GP Aachen 5*.
Olympianelonen 2008, MM-pronssia ja joukkuepronssia 2006, MM-joukkuekultaa 2010, Euroopan mestari ja joukkuehopeaa 2007, maailmancupin finaalivoitot 2005, 2008 ja 2009, toinen 2004, EM-joukkuekultaa 1999 ja 2005, joukkuepronssia 2009.

WEISHAUPT, Philipp
B Men, Carinou, Chico 784

Iso-Britannia
WHITAKER, Michael

Cassionato, Elie van de Kolmen, Valentin R
Voittaja Oslon Grand Prix´ssa. Toinen GP Rooma ja Lyon, viides Bordeaux´n maailmancup, kolmas Nations Cup La Baule ja neljäs Rooma. Ensimmäinen arvokisamitali, olympiajoukkuehopeaa, vuonna 1984, ja viimeisin EM-joukkuekultaa ja yhdeksäs sija 2013. Yhteensä 20 arvokilpailumitalia. Kilpaillut 23 maailmancupin finaalissa, toinen ja kaksi kertaa kolmas.

GREDLEY, Tim
Unex Chamberlain Z, Unex Omega Star, Unex Omelli

PINCHEN, Yasmin 
Ashkari, Bandito, Van de Vivaldi

Irlanti
BREEN, Shane

Calido Boy, Farao van´t Vennehof, Golden Hawk

HANLEY, Cameron
Antello Z, Caretina de Joter, Living The Dream
Kolmas GP Montecarlo, kolmas Nations Cup La Baule ja neljäs Hickstead, seitsemäs maailmancup Bordeaux, kahdeksas GP Bordeaux ja Pariisi.
EM-nelonen 2009.

Italia
DE LUCA, Lorenzo

Cornetiero, Paratrooper , Zoe II

FRANCO, Francesco
Banca Popolare Bari Cassandra, Quintor, Shakira

MONETA, Luca Maria
Chella D Amour Sb Z, Connery, Quova de Vains

Liettua
PETROVAS, Andrius

Aragorn, Complemento, Zuko S

PETRAITIS, Kristupas
Lordano

Alankomaat
VAN DER VLEUTEN, Maikel

Voitto GP Valkenswaard, toinen Nations Cup Rotterdam ja Rooma, kolmas GP Lontoo ja Göteborg, kolmas Nations Cup Aachen, neljäs GP Ebreichsdorf 5*.MM-joukkuekultaa Normandiassa 2014, olympiajoukkuehopeaa Lontoo 2012, kuudes maailmancupin finaalissa 2014 ja seitsemäs 2012, Hollannin mestari 2014.

BLES, Bart
Babylotte, Lord Sandro DDH, Wolisco DDH

VRIELING, Jür
Esprit DS, Flash Dance Vd Kalevallei , VDL Zirocco Blue N.O.P. Oslon maailmancupin voittaja. Falsterbon derbyn voitto, toinen tila Hicksteadin ja Rooman Nations Cupissa, toinen GP Lummen ja kolmas Falsterbo 5*.
MM-joukkuekultaa Normandia, olympiajoukkuehopeaa 2012, Hollannin mestari 2012 ja 2008.

VAN ASTEN, Leopold
VDL Groep Amelie, VDL Groep Carina, VDL Groep Zidane

Norja
KINGSROD, Dag Ove

Clarkes Ferro, Dimaro V D Looise Heide, Feloetsghe vd Rhamdiahoeve

GULLIKSEN, Geir
Edesa S Banjan, Grand Balou 4, L´Espoir

GULLIKSEN, Johan-Sebastian
Charleville, Violetta D, Zazou

Venäjä
BELETSKIY, Vladimir

Griffone, Mats' Up du Plessis , Rocketman 2

CHECHINA, Olga
Adelheid, Lascar 41

SOKOLOVA, Valeria
Lu Lu 11, Sir Stanwell

BELEKHOV, Alexandr
Chapter, Quincy 127, Viceroy

Etelä-Afrikka
LAZARUS, Oliver

Curt 13, Origan de Vains , Pour Le Poussage

Ruotsi
VON ECKERMANN, Henrik

Crespo PKZ , Gotha FRH, Savita 2
Voitto GP Hong Kong, toinen GP Valkenswaard ja Chantilly, kolmas Nations Cup Dublin, seitsemäs GP Aachen.EM-joukkuepronssia 2013, EM-viitonen 2011, kahdeksas maailmancupin finaalissa 2013.

LINDELÖW, Douglas
Balou's Lady, Casello, Talina
Nuorten Euroopan mestari 2010.

Sveitsi
FUCHS, Martin

Luis Della Caccia, Picsou du Chene, PSG Future
Sveitsin mestari 2014, useita junioreiden ja nuorten EM-mitaleita.

GUERDAT, Steve
Albfuehren's Paille, Concetto Son, Nino des Buissonnets
GP-voitto Muensterissä, Nations Cupin voitto Lummenissa ja neljäs sija St. Gallenissa.
Olympiakultaa Lontoossa, joukkuepronssia 2008 Pekingissä, 11. sija MM-kisoissa Normandiassa, EM-joukkuekultaa, -hopeaa ja -pronssia. Toinen maailmancupin finaalissa 2012 ja 2013, kolmas 2007.

SCHWIZER, Pius
Armani The Gun Ch, Clever Lady, Sixtine de Vains
GP-voitto Zurich, toinen Pariisi ja kolmas Bordeaux 5*, Nations Cup-voitto Lummenissa
Olympiajoukkuepronssia 2008, 12. Lontoossa, EM-joukkuekultaa 2009, maailmancupin finaalin kakkonen 2010 ja kolmonen 2012.