Ajankohtaista

Amateur Tour starttasi vauhdikkaasti

23.10.2014

UB Horse Show’n avasi tuttuun tapaan harrasteratsastajien Amateur Tour. Edes aamuinen lumisade tai viileä sää eivät hidastaneet tahtia ja ratsastajat olivat hyvillä mielin mukana Helsingin Jäähallin vilskeessä.

Ensimmäisessä 80 cm luokassa lähti 29 ratsukkoa. Voittoon hyppäsi Aida Nyman hevosella Hannelore II. Toisen 90 cm luokan voittajaksi selviytyi 28 osallistujan joukosta Jonna Pitkänen hevosella Freedom Girl.

Aida Nyman ja Hannelore II. Kuva Satu Pirinen.

Jonna Pitkänen ja Freedom Girl. Kuva Satu Pirinen.

Viimeiseen, 100 cm luokkaan, osallistui 19 ratsukkoa ja voittoon ratsasti Arla Panttila hevosella Twilight Barbie.

Arla Panttila ja Twilight Barbie. Kuva Satu Pirinen.

Amateur Tour -finaalit jatkuvat huomenna perjantaina klo 9.00.  Silloin kisataan paikoista Top 10 Finaaliin, joka ratsastetaan myöhään perjantai-iltana.

Tulokset torstai 23.10. Helsingin Jäähalli
Amateur Tour & Finland Finals presented by Black Horse

Ponit 80 cm, kilpailu kahdessa vaiheessa, lähti 22, sijoittui 5.
1) Aida Nyman/Hannelore II Lohja 0-0/23,44 2) Sarita Saarentausta/CB Lyara Riihimäki 0-0/25,50 3) Elli Untola/Banks Cadeau Lahti 0-0/25,87 4) Alexandra Haglund/Roderica 517 Nf Pietarsaari 0-0/25,91 5) Essi Liimatainen/Riki II Järvenpää 0-0/26,08 6) Elvira Virtanen/Schecki II Parainen 0-0/26,17 7) Henna Maula/Charad 0-0/26,52 Lohja 8) Ronja Vekki/Kessi Kiviniemi 0-0 26,77 9) Oona Laaksonen/Moonlight 0-0/26,94 Espoo 10) Venni Kalsta/Hembys Apollinaire Lappeenranta 0-0/28,29 11) Tilda Paukunoja/Pin Rock´s Final Fantasy 102 R Espoo 0-0/28,60 12) Emma Murtopuro/Felisia Helsinki 0-0/28,66 13) Pinja Peltolehto/Miss Universum Tuusula 0-0/29,32 14) Pauliina Holm/Fraenkel Koski TL 0-0/29,99 15) Elvira Virtanen/Casper Parainen V 0-0/30,72 16) Emma Lillsund/Klockas Hamlet Kokkola 0-0/31,94 17) Inka Rautio/Jar Jar Binks Junior Pori 0-0/32,35 18) Alexandra Haglund/Brisandro Pietarsaari 4/32,43 19) Emma Murtopuro/Zorro sa Helsinki 5/57,25 20) Tia Kovanen/Ginger II Kellokoski hyl., 20) Amanda Fredriksson/Silly Milly Västerskog hyl., 20) Anna Hämäläinen/Esmeralda Kylmälä hyl.

Tulokset: http://eventcontent.hippoonline.de/956/sta_erg/N01A_ergENG.htm?style=longines

Ratsastuskouluratsukot 80 cm, kilpailu kahdessa vaiheessa, lähti 4, sijoittui 2
1) Sofia Koistinen/Firebird Billnäs 0-0/27,34 2) Emmi Saarela/Cinquanta Helsinki 0-0/28,88 3) Susanna Stenberg/Corlander Helsinki 0-0/30,18 4) Eevert Anttila/Wildthing S v´t Juxschot Helsinki 4/29,59

Tulokset: http://eventcontent.hippoonline.de/956/sta_erg/N1AB_ergENG.htm?style=longines

Suomenhevoset 80 cm, kilpailu kahdessa vaiheessa, lähti 3, sijoittui 1
1) Olivia Oinonen/Usvasuon Donjuan Paimela 4/31,93 2) Terhi Tyni/Risukon Vipinä Porvoo 4/33,41 3) Johanna Valmunen/Lavilan Minttu Uusikaupunki 5/58,25

Tulokset: http://eventcontent.hippoonline.de/956/sta_erg/N1AC_ergENG.htm?style=longines

90 cm, kilpailu kahdessa vaiheessa, lähti 28 sijoittui 7
1) Jonna Pitkänen/Freedom Girl Kerava 0-0/24,77 2) Sofia Soilu/Pin Rock´s Hustle And Bustle Siuntio 0-0/26,00 3) Sara Mertaniemi/Aramis IV Kerava 0-0/26,29 4) Emma Järvinen/My Melodie Ilmajoki 0-0/26,46 5) Molla Lehto/Heidberg´s Nonshiro Turku 0-0/26,89 6) Pauliina Holm/Råryds Java Koski TL 0-0/27,21 7) Jasmin Kallio/Snowflake Kirkkonummi 0-0/27,89 8) Teresita Bremer/Abalia SMH Helsinki 0-0/27,95 9) Lilian Wichmann/Kwatar van Orchid´s Oitmäki 0-0/28,04 10) Noora Manninen/Rozario Sipoo 0-0/28,88 11) Linda Katara/Esti Lohja 0-0/30,13 12) Tarja Ikävalko/Mandarin Lohja 0-0/30,39 13) Sara Veijalainen/Maxi Milano Espoo 0-4/28,63 14) Riia Salo/Tintalle Hillside Koski TL 0-4/28,93 15) Emilia Reingoldt/Ikar Le Go Pyhtää 0-4/29,98 16) Anders Sucksdroff/Tara Peternella Helsinki 0-4/33,82 17) Anne Forsberg/La Brau Kirkkonummi 0-4/34,59 18) Sara Louhevirta/Fox Kirkkonummi 0-6/48,72 19) Anu Karhunen/Czerepa Mynämäki 0-8/37,09 20) Ester Seppänen/Sirli Helsinki 0-10/45,26 21) Sanna Heikkilä/Arktik Jalasjärvi 4/42,30 22) Siiri Leino/Paladium Espoo 4/43,13 23) Rosa Murtopuro/Vilgas Helsinki 4/51,49 24) Fanny Sallinen/Abdul van Nimmerdor Espoo 4/55,05 25) Ninni Autio/Saira II Helsinki 8/41,35 26) Kristina Auvinen/Proud Flash Helsinki hyl. 26) Katarina Rautanen/Mister Ed´s Parkano hyl. 26) Aada Jousi/Nora Jane Siuntio hyl.

Tulokset: http://eventcontent.hippoonline.de/956/sta_erg/N01B_ergENG.htm?style=longines

100 cm, kilpailu kahdessa vaiheessa, lähti 18, sijoittui 5
1) Arla Panttila/Twilight Barbie Espoo 0-0/25,64 2) Jenni Piippo/Burberry 7 Kuopio 0-0/26,61 3) Anni Pöllänen/Little Kim Espoo 0-0/26,62 4) Emilia Setälä/Elfi II Huittinen 0-0/27,63 5) Ida-Lotta Nousiainen/Macho Oulu 0-0/33,52 6) Alexandra Wasström/Broby Chaplin Tammisaari 0-4/26,05 7) Henna Maula/Apollon V Lohja 0-4/28,85 8) Gyula Moldováni/Mamsell De Vil Helsinki 0-4/29,15 9) Laura Kokko/lfahrt Helsinki 0-4/31,54 10) Isa Ekholm/Balsa Nurmijärvi 0-8/30,05 11) Juha Linna/Narziss I Salo 0-9/57,89 12) Emilia Tamminen/Arabella Kuusisto 4/42,55 13) Karla Tollet/Waleska Kirkkonummi 4/43,19 14) Heidi Kainulainen/Shatina Sang Amor Porvoo 4/46,81 15) Iisa Peltonen/Tropica-Cas Nurmijärvi 4/51,34 16) Jutta Nuuttila/Big King H Nastola 4/53,19 17) Anniina Ruotsalainen/Pegasus II Oulu 8/46,77 18) Jessica Grönlund/Minimatti Tammisaari hyl.

Tulokset: http://eventcontent.hippoonline.de/956/sta_erg/N01C_ergENG.htm?style=longines